Закарпатцям до уваги: хто має право без дозволу проникнути у ваше житло - Мукачево.today

Травень

17

2019

Закарпатцям до уваги: хто має право без дозволу проникнути у ваше житло

М

аєте борги? Готуйтеся до непроханих гостей.

! Хто і чому має право зайти у ваш будинок чи квартиру?

На запитання Mukachevo.Today відповідає голова Союзу юристів м.Ужгород Віталій Дупин.

- Право на недоторканність житла та іншого володіння гарантується ст. 30 Конституції України і означає право на захист володіння людини від незаконних проникнень до них та будь-яких інших посягань. Вхід у житло може відбутися тільки за згодою тих дієздатних осіб, які у ньому проживають. Це право має особливе значення для кожної людини, оскільки його дотримання є певною гарантією інших прав людини - права на життя, на особисту недоторканність, на захист від втручання в особисте і сімейне життя, на приватну власність тощо.

Відповідно до ст. 379 ЦК України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання.

Недоторканність житла повністю поширюється не тільки на осіб, які мають постійне чи тимчасове житлове приміщення, а й на всіх осіб, де б вони не проживали. Забороненим є незаконне проникнення до будь-якого приміщення, в якому тимчасово проживають групи людей (казарми і кубрики військовослужбовців, палати в лікарнях, келії в монастирях, кімнати в дитячих будинках та інтернатах тощо), незаконне проведення у ньому огляду чи обшуку.

Як випливає із ст. 30 Конституції України, проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку допускається, за загальним правилом, лише за вмотивованим рішенням суду. Порушення недоторканності житла чи іншого володіння громадян тягне кримінальну відповідальність.

Крім того, Кримінальний кодекс України вказує на те, що не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком притягнення до кримінальної відповідальності застосування зброї або будь-яких засобів чи предметів для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

Як виняток із правила про те, що проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку допускається лише за вмотивованим рішенням суду, законом може бути встановлений інший порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку. Але Конституція України обмежує його лише невідкладними випадками, які можуть бути пов'язані з метою, по-перше, врятування життя людей та майна або, по-друге, безпосереднього переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. Окремі обмеження зазначеного права також можуть встановлюватися в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Не тільки працівники поліції, прокуратури та Служби безпеки мають право примусового проникнення до житла, а й під час здійснення виконавчого провадження на підставі виконавчого документу про стягнення боргу, виселення, конфіскації та інше, державний виконавець може звернутися до суду з поданням про примусове проникнення до житла боржника з метою його опису та подальшої реалізації (продажу).

Нагадуємо:

Отримати консультацію дуже просто. В facebook існує група "Безкоштовна юридична консультація від Союзу юристів України" https://www.facebook.com/groups/136013660651261 , де кожен охочий може залишити своє питання.

Якщо Ви не хочете, щоб Ваше питання бачили всі, то зможете його анонімно надіслати на електронну пошту : lawyersunion.uzh@gmail.com.

Дивіться також

Новини партнерів



Курс валют на портале Finance.ua

Цікаво

Рекомендовані підприємства

Медичний центр "Архімед"

Медицина

Медичний центр «Архімед» — один з перших приватних...

Зареєструвати підприємство

Подати оголошення

Маєш файний шанс додати своє оголошення!

•Безкоштовно!

•Довго зберігається!

•Дуже круто!

?>